Zimování želv v lednici

09.05.2020

Úvod

Nemáme-li vhodný prostor k zimování želvy (např. sklep), můžeme za určitých podmínek zimovat s úspěchem v lednici. Může se to zdát drastické, ale monoklimatická chladnička při správném nastavení poskytuje vhodné podmínky. 

Výhody a nevýhody 

Nevýhody

  • Závislost na elektrické síti
  • Může se porouchat
  • Pracuje v cyklech - teplota osciluj
  • Chladnička vysušuje - substrát je nutné průběžně vlhčit

Výhody

  • Kontrolovatelné podmínky, zejména co se teplot týče

Podmínky zimování v lednici

Vzhledem k tomu, že nevýhody převažují, není zimování v lednici první volbou. Přesto však lze tímto způsobem za určitých podmínek zimovat s úspěchem. 

1. Želva má k zimování samostatnou lednici

Tato podmínka je ze všech nejdůležitější a neexistují zde žádné diskuze nebo kompromisy. Želva nesmí být během zimování nadměrně vyrušována, což u ledniček určených zároveň pro potraviny nelze prakticky zajistit. Potravinovou ledničku otevíráme minimálně párkrát denně. Během každého otevření dojde k vyrušení želvy a k vzestupu teplot uvnitř. 

2. Lednice nevyužívá k chlazení výparník 

Zejména staré lednice využívají k chlazení výparník. Tato konstrukce nevyhovuje pro zimování, neboť v okolí výparníku klesá teplota pod bod mrazu a s rostoucí vzdálenosti od výparníku teplota zase výrazně stoupá (rozdíl teplot na různých místech lednice může být i 10 °C). Výparník rovněž výrazně vysušuje (voda obsažena ve vzduchu se mění na výparníku v led). 

3. Želva zimuje ve vlhku

Není optimální želvy zimovat položené volně na policích, nýbrž ve vlhkém prostředí (vlhký substrát, savé anorganické materiály...).

Hibernace želv volně není vhodná hned z několika důvodů. Jak již bylo zmíněno, lednice pracuje s určitou cykličností, během které teplota osciluje. Tyto drobné výkyvy teplot, které se dlouhodobě a pravidelně opakují, nejsou přirozené. Vlhký substrát má určitou tepelnou setrvačnost a je schopen tyto změny mírnit. Stejně tak i při otevření lednice dojde k ohřátí vnitřního prostoru nad teplotu vhodnou k zimování (nárazový vzestup). Tepelná setrvačnost substrátu tento teplotní náraz zmírní, ve výsledku tedy bude teplota v okolí želvy stále v optimálním rozmezí. Stejně jako teplota i vzdušná vlhkost v prostoru lednice cyklicky stoupá a klesá, vlhký substrát zajistí stálé vlhké prostředí kolem želvy.

Na prvním obrázku výše vidíte záznam teploty a vlhkosti z dataloggeru, který byl položen volně na polici monoklimatické chladničky během testování před zimováním. Vidíme výrazné skoky ve vzdušné vlhkosti (rozdíl 30 %). Rozkmit teplot je 0,8 °C. Perioda (čas mezi dvěma sepnutími termostatu) je cca 50 minut. 

Druhý obrázek znázorňuje záznam teploty a vzdušné vlhkosti v průběhu zimování, kdy byl datalogger položen na substrátu (ale stále v kontaktu s volným prostorem chladničky - čidlo nebylo do substrátu zahrabané). Vidíme zde schopnost vlhkého substrátu kompenzovat teplotní a vlhkostní výkyvy - rozdíl mezi minimem a maximem vlhkosti zde činí pouze 5 %, rozkmit teplot činí pouze 0,3 °C. Perioda je samozřejmě stejná, tedy cca 50 minut. 

Srovnání, které poskytují obrázky výše, myslím poskytuje jasný důkaz důležitosti vlhkého prostředí během zimování v lednici. V bezprostředním okolí želvy (tedy přímo v substrátu) jsou výkyvy již prakticky zanedbatelné. 

4. Zajištění větrání

Během zimování želvy moc vzduchu nespotřebují, přesto však je nutné lednici jednou týdně otevřít, aby došlo k výměně vzduchu. Během této příležitosti zkontrolujeme vlhkost substrátu a případně navlhčíme. Doporučuji mít k vlhčení v lednici připravenou láhev s vodou. To proto, abychom substrát vlhčili vodou o stejné teplotě jako okolí želvy.

Bezpečnost zimování v lednici 

Za dodržení všech podmínek je zimování v lednici bezpečné. Nesmíme však zapomínat, že se jedná pouze o stroj, který může selhat. Z toho důvodu je nezbytné činnost lednice kontrolovat. Vhodné jsou v tomto ohledu wi-fi teploměry, které umožňují sledování aktuální teploty pomocí mobilní aplikace. Je zde také možnost upozornění při překročení nastavené hodnoty (upozornění pomocí SMS nebo e-mailem). Je-li ta možnost, umístíme lednici do chladnější místnosti. Pokud máme v garáži 15 °C, máme jistotu, že v případě poruchy nebo výpadku elektřiny nevystoupí teplota uvnitř lednice nad tuto teplotu. Není to ideální, ale čím nižší výkyv v takovém případě bude, tím lépe. Vždy však musíme respektovat doporučení výrobce, který specifikuje, v jakých teplotách je lednice schopná pracovat. Rovněž, pokud si nejsme jisti stabilitou dodávky elektrické energie, zvážíme zapojení lednice přes dostatečně výkonný záložní zdroj.