Želví stůl
Úvod
Želví stůl je označení pro prostornou nádrž s nízkým hrazením (vysoké tak, aby želva nemohla hrazení přelézt). Ve své podstatě se jedná o "akvárium" s velkou plochou a nízkými stěnami.
Konstrukce
Minimální rozměry chovných zařízení jsou stejné pro všechny typy (80 x 40 cm), ale vzhledem k snadné konstrukci a nízké ceně jsou rozměry limitovány prakticky jen prostorem, který můžeme želvám poskytnout.
Celá stavba je pod taktovkou chovatele, výsledná konstrukce tedy může být jakákoliv co do zvolených materiálů či tvaru (toho lze docílit i u terária zakázkovou výrobou, avšak s mnohem vyššími náklady). Výhodné jsou želví stoly umístěné nad sebou v patrech. Zpravidla lze nad sebe umístit dvě až tři patra (třetí patro už bývá ale dost vysoko a je pro chovatele méně komfortní). Setkal jsem se i s dvoupatrovým stolem, kdy mohla želva přecházet mezi oběma patry pomocí šikmé plošiny. Vlastní zkušenost s takovým typem nemám a nepovažuji to za vhodné řešení (technická náročnost, komplikace s osvětlením, výměnou vzduchu...).
Materiál
Ani materiál není pro stavbu limitujícím prvkem. Použít lze cokoli od tradičního skla, přes různé plasty až po dřevo. V případě dřeva je nutné řešit odolnost proti vodě. V mých želvích stolech konstruovaných z OSB desek jsem to vyřešil jezírkovou fólií. Řešením může být i použití tekuté gumy, silného igelitu, linolea, nopové fólie...
Jako želví stůl může dobře sloužit i plastový úložný box vhodných rozměrů.
Osvětlení a vytápění
Želví stoly poskytují díky své konstrukci neomezenou výměnu vzduchu, což však znemožňuje udržet dlouhodobě vysokou vlhkost a teplotu. Na rozdíl od terária nemáme svázané ruce při výběru osvětlení a není potřeba se obávat silnějších UVB výbojek a tepelných zdrojů. Problémy s udržením teploty mohou nastat, pokud je želví stůl umístěn v chladné místnosti nebo u teplomilnějších želv. V takových případech volíme raději terárium.
Želví stoly nemají strop, takže vzniká komplikace v uchycení osvětlovacích prvků. Řešením mohou být různé konstrukce pro osvětlení, instalace police nad stůl (a zavěšení světel zespodu)... Rozhodně není vhodné osvětlovací prvky (zářivky) instalovat na boční stěny.
Shrnutí
- Nižší pořizovací náklady
- Vyšší variabilita tvarů, materiálů...
- Výborná výměna vzduchu
- Použití výkonnějšího osvětlení
- Možné problémy s vytápěním
- Nemožné udržet vysokou vlhkost (nevhodné pro pralesní druhy)