Zánět spojivky
Úvod
Příčin zánětů spojivek (konjunktivitidy) může být pochopitelně více. Tento článek věnuji relativně častému problému - zánětu z cizího předmětu. V každém případě je ale nutné, aby želvu s jakýmkoliv zdravotním problémem vyšetřil veterinární lékař.
Zánět spojivky z cizího tělesa
Se zánětem spojivky z cizího tělesa se setkala řada chovatelů. Vzniká poměrně běžně - želva si hrábne ho oka a zanese si tam cizorodé těleso (nejčastěji substrát). Oko pak má reflexně zavřené, je oteklé, můžeme zaznamenat výtok.
Oko želvy má docela dobrou regenerační schopnost a je dost pravděpodobné, že tyto záněty by časem spontánně ustoupily. Bezpochyby je to ale velmi nepříjemná záležitost, takže je vhodné organismu pomoci a zánět léčit.
Léčba
Léčbu provádíme výplachy oční vodou a očními kapkami (Ocu flash, Ophthalmo-septonex). Na doporučení lékaře můžeme léčbu převést na podávání antibiotických přípravků učených pro oční použití. Většinou se jedná o masti nebo o kapky. Masti v oku vydrží déle působit, na druhou stranu ale mohou na sebe nabalit nečistoty (substrát). Jako možné lze zmínit Ophthalmo-Framykoin, Tobrex, Maxitrol, Floxal...
K léčbě nepoužíváme jiné než oční přípravky! U jiných přípravků není dán přísný důraz na sterilitu a nedráždivost. Použitím takového léčiva napácháme více škody než užitku.
Příklad z praxe
Želva zelenavá, dospělá samice. Při zkracování rohoviny čelistí se želvě dostala do oka nečistota. Želva měla oko zavřené, stav se nezlepšil ani po 24 hodinách vyplachování oka oční vodou a kapáním očních kapek s antiseptickým účinkem.
Byla zvolena terapie pomocí Ophthalmo-Framykoinu 2 x denně. Před aplikací bylo oko a jeho okolí očištěno očními kapkami. Po dvou dnech došlo k výraznému zlepšení - oko již želva mohla částečně otevřít. V terapii jsem pokračoval po dobu 7 dní, došlo téměř k úplnému uzdravení. Další zotavení (do úplného uzdravení) již proběhlo přirozeně bez terapie.