Vývoj v oplozeném vejci
Úvod
Máme-li vejce v inkubátoru, můžeme se bočním prosvícením přesvědčit o průběhu vývoje. Zdroj světla přiložíme šikmo ke skořápce a prohlížíme. S vejcem však zbytečně nemanipulujeme (popř. velice opatrně tak, abychom nezměnili jeho polohu). V opačném případě může dojít k okamžitému přerušení vývoje a jakákoliv snaha je pak už marná. Pro prosvícení je nutné použít relativně silný zdroj světla (postačuje LED v mobilu).
1. První změny na oplozeném vejci
Čerstvě snesená vejce jsou krémové až narůžovělé barvy. Záhy po umístění do inkubátoru (v řádech několika dnů) se začne na oplozeném vejci tvořit bílý flíček nebo proužek. V dalších několika dnech se rozšiřuje po celém povrchu vejce. Neoplozené vejce si drží původní barvu po celou dobu.
Pokud k výše uvedené změně nedojde v prvních dvou týdnech inkubace, je pravděpodobné, že jsou vejce neoplozená, případně vůbec nezapočal vývoj. Není však vhodné hned inkubaci ukončovat. Pravděpodobnost, že se vejce "rozjede" později, je sice malá, přesto však takové případy existují. Rovněž jsou zaznamenány i případy, kdy se vylíhla želva z vejce, které po celou dobu inkubace nevykazovalo žádné známky oplození a vývoje.
2. Zárodečný terčík
Několik dnů po zbělání vejce můžeme při prosvícení vidět zárodečný terčík. Ten při prosvícení vidíme jako černou tečku v prostoru vejce. Přítomnost zárodečného terčíku svědčí o počátku vývoje embrya.
3. Tvorba cév
V rané fázi vývoje (cca kolem 2. týdne) můžeme při prosvícení jasně vidět krevní cévy. Jedná se o světle červené nebo růžové útvary ve vejci.
4. Přítomnost plodu
V průběhu dalšího vývoje se z embrya stává plod. Ten je v počátku malý a můžeme ho také při prosvícení vidět jako tmavý útvar na spodní straně vejce. Časem se plod zvětšuje, čímž brání prosvícení vejce. V poslední třetině vývoje již prakticky vejce neprosvítíme (plod zaujme většinu objemu vejce a brání průchodu světla).
Závěr
S trochou zkušeností tedy můžeme v průběhu inkubace zkoumat postupný vývoj. Ze všech zde vyfocených vajec se vylíhly zdravé želvy. Manipulace s vejci v průběhu vývoje však musí být nanejvýš opatrná a je lepší se jí úplně vyhnout. I v případě, kdy se jeví vejce jako neoplodněné, doporučuji vejce ponechat v inkubátoru, jen je vhodné jej umístit do zvláštní misky. Může se stát, že pukavec praskne a jeho obsah by mohl potřísnit ostatní vejce.