Výhřevné osvětlení

06.08.2019

Úvod

Výhřevné osvětlení je neméně důležitou součástí terária. Zajišťuje celkový výhřev chovného prostoru a zároveň také poskytuje potřebný teplotní gradient.

Kdy výhřevnou lampu potřebujeme

Lampa, která poskytuje teplo, musí být součástí terária vždy. UVB výbojky však produkují značné množství tepla, které lze využít. Máme-li výbojku, která v určité výšce zavěšení vytváří optimální tepelné (optimální teplota pod lampou na substrátu i v chladné části) i světelné podmínky (zejména intenzita UV záření), pak nemusíme pořizovat další výhřevný zdroj. 

Nikdy však nelze umístit výbojku níže, než je minimální bezpečná vzdálenost, a to i za předpokladu, že v bezpečné úrovni nedosahuje výhřevné místo optimálních teplot (pak je nutno výhřevné místo vyřešit jiným způsobem). Velmi často slýchávám univerzální rady ve smyslu: "zavěste výbojku tak vysoko, aby pod ní bylo 40 °C." Toto ale úplně ignoruje fakt, že některé výbojky mohou v takové vzdálenosti produkovat už nebezpečné hladiny UV záření. 

Jakou lampu k výhřevu použít

Na rozdíl od UV lamp zde nemusíme brát tolik v úvahu kvalitu produkovaného záření, ale jde nám jen o teplo. Jednoduše tedy volíme kteroukoli lampu, která kromě světla i značně hřeje. Můžeme si zvolit ze sortimentu speciálních žárovek do terárií, nicméně postačí i klasické žárovky nebo halogenové žárovky. Do velkých prostorů volíme spíš výbojky o vyšším výkonu. Volíme především reflektorové typy žárovek (typ "hříbek"). 

Nedoporučuji jako hlavní zdroje používat infračervené žárovky (infračervené v pravém slova smyslu - nesvítí, pouze topí). Plazi jsou evolučně zvyklí vnímat zdroj světla a tepla jako jeden celek. Přirozeně se želva vyhřívá na slunci, které poskytuje IR záření, viditelné světlo a UV záření najednou a nepoužívá k vyhřívání zdroje, které by produkovaly pouze IR záření. Tuto přirozenost bychom měli zachovat i v teráriu. Nicméně, IR žárovky lze využít jako doprovodné zdroje tepla. Je-li pro velké želvy nárok na velkou plochu výhřevného místa, je možné toho docílit použitím několika IR žárovek a UV zářivek o vysokém výkonu (T5-HO). Pochopitelně lze použít pro tento účel i obyčejné nebo halogenové žárovky (či UV výbojky), jde ale o to, že zdroj světla je již zajištěn zářivkami a potřebujeme již pouze dotvořit tepelnou složku. 

Na trhu se rovněž vyskytují "infračervené žárovky", které v podstatně nejsou nic jiného než obyčejné žárovky s červeným sklem. Z principu věci tyto "infračervené" žárovky nejsou infračervené. Pravé IR žárovky nesvítí, ale produkují záření v IR oblasti, která je okem neviditelná. To, že o obyčejné žárovky produkují značné množství IR záření, z nich ještě nedělá infračervené žárovky. Mnohem podstatnější však je, že tyto žárovky absolutně nerespektují potřeby plazů. Jak jsem již zmínil, plazi vnímají zdroj světla, tepla a UV záření jako jeden celek (slunce). Žádný plaz se ve volné přírodě nenahřívá ve světle sytě červené barvy tak jako v případě těchto "infra" žárovek. Upozorňuji, že plazi rovněž toto červené světlo vití, takže použití pro noční plazy je rovněž vyloučeno (i tato žárovka bude narušovat cirkadiánní fotoperiodu).

Výkonná výhřevná lampa určená do terária
Výkonná výhřevná lampa určená do terária

Kam výhřevnou lampu umístit

Výhřevná lampa se umísťuje vždy nad terarijní substrát, nikdy ne nad kameny. Máme-li výhřev v kombinaci s UVB kompaktní lampou, umisťujeme je vždy co nejblíže k sobě. Je to z toho důvodu, aby byla želva při vyhřívání vystavena i UV záření. (vizte výše - zdroj UV, světla a tepla je v přírodě komplexní (slunce), toto by se mělo respektovat i v teráriu). Výhřevné místo se umisťuje asi do 1/3 délky terária tak, aby ke vzdálenějšímu konci terária teplota rovnoměrně klesala a vznikal tak potřebný gradient. Umístění výhřevné lampy doprostřed terária je nevhodné. 

Velice důležité je umístit lampu v dostatečné vzdálenosti od stěn chovné nádrže. Stejně tak i překážky a dekorace musí být od světelného kužele vzdáleny. Želvy se mohou o stěny nebo překážky převrhnout na karapax, což za normálních okolností tolik nevadí. Pokud by se však převrhla do výhřevného centra, mohlo by dojít k fatálnímu přehřátí (u malých želv postačuje několik desítek minut).

Výhřevné místo musí mít takovou plochu, aby se mohlo rovnoměrně nahřát největší zvíře v teráriu (tzn. plocha výhřevného místa = plocha největšího zvířete). Přirozeně se rovněž želvy vyhřívají na slunci rovnoměrně (všechny části těla). U malých želv stačí i jedna žárovka/výbojka, u velkých želv je vhodné výhřevné místo řešit komplexně více zdroji. Výhřevná místa tvořená lampou, která osvěcuje pouze kousek krunýře, jsou vysoce podhodnocená. 

Výhřevné kameny, noční žárovky...

Prodejci v chovatelských potřebách jsou schopni začínajícím chovatelům prodat různé výhřevné kameny, noční osvětlení atp. Netýká se to jen elektroinstalace terária, velmi často nabízejí také granule, doplňky stravy, vitamín D v kapkách... Pokud zůstaneme u osvětlení, tak želva potřebuje pouze výhřev, UV záření a denní osvětlení. Jakékoliv jiné vybavení je zbytečné, pokud ne přímo želvu na životě ohrožující.