UVB osvětlení

29.07.2019

Úvod

UVB záření je v chovu želv životně důležitý aspekt (pro syntézu vitamínu D3). Ve volné přírodě nebo ve venkovním výběhu je UV záření složkou slunečního záření, v teráriu je nutné UVB nahrazovat speciálními lampami.

Na trhu se nachází celá řada UV lamp různých výrobců s různými vlastnostmi. Pouze některé lze použít v chovu želv. Umělé zdroje UVB osvětlení můžeme rozdělit na kompaktní lampy, lineární trubice a výbojky. Výbojky pak máme rtuťové (bez předřadníku) a halogenidové (s předřadníkem).

Do oblasti UV také spadá (mimo UVB) UVA a UVC záření. UVA je rovněž v chovu plazů nezbytné, ne však pro syntézu vitamínu D3. Plazi vidí i vlnové délky spadající do UVA oblasti, jeho přítomnost je tedy nezbytná pro správné vidění, rovněž má i stimulační vliv na aktivitu aj. Z toho důvodu pro denní osvětlení terária vybíráme pouze plnospektrální zářivky s obsahem UVA záření. Třetí složkou UV záření je zmíněné UVC záření, které je škodlivé a umělé zdroje nesmí produkovat záření v těchto vlnových délkách. 

Rtuťové UVB výbojky 

Rtuťové výbojky (také výbojka bez předřadníku) jsou vývojově starší a typy lamp. Kvalitní lampy poskytují slušné množství UVB a dobré prostorové pokrytí. Obě zmíněné vlastnosti silně závisí na kvalitě (potažmo ceně) výrobku. 

Zpravidla se jedná o výbojky s vysokým výkonem (80 - 300 W). Jsou určené k přímé instalaci na síťové napětí 230 V do objímky E27 (nevyžadují k provozu předřadník). Vzhledem ke svému výkonu produkují kromě UV záření taky významný podíl tepla, nemusíme tedy obvykle chovný prostor vybavovat výhřevným osvětlením. V malých teráriích musíme být s volbou opatrní a zaměřujeme se především na nižší výkony. Pořizovací náklady jsou vyšší (600 - 1300 Kč), avšak mají vyšší životnost nežli kompaktní lampy a lineární trubice, takže rozdíl se ve výsledku smývá. 

Oproti mladším halogenidovým výbojkám neposkytují tak kvalitní světlo. Zejména v oblasti UVA jsou výsledky horší, dále pak je emisní spektrum rtuťových výbojek chudší (spektrum je méně plné). Zpravidla tyto zdroje rovněž poskytují i horší intenzitu světla.

Vhledem ke své konstrukci pokrývají tyto výbojky UV zářením značný prostor pod sebou (ale tato vlastnost závisí na kvalitě). Rovněž i teplo je více rozptylováno do prostoru. Vhledem k jejich technickému provedení lampy po určité době praskají (obvykle od 6 měsíců intenzivního používání začínají mít pomalé starty a než se nastartují, tak problikávají), životnost zpravidla dosahuje jeden rok. 

 Halogenidové UVB výbojky 

Halogenidové UVB výbojky (výbojky s předřadníkem) jsou vývojově mladší, oproti rtuťovým výbojkám mají zcela jinou konstrukci. V současné době je na trhu celá řada kvalitních značek. Jedná se o výbojky především nižších výkonů (35 - 70 W), ale současně jsou už i na trhu výbojky vyšších výkonů (100 a 150 W). Samotné výbojky jsou sice určené k instalaci do objímky E27, ale nutně ke svému provozu potřebují předřadník. 

Stejně jako výbojky bez předřadníku, i tento typ výbojek produkuje teplo, takže může odpadat  nutnost vybavovat chovný prostor výhřevným osvětlením. Provoz není tak finančně náročný, pořizovací náklady jsou vysoké (cca 2000 Kč za set výbojky, předřadníku a potřebné kabeláže podle značky). Na druhou stranu při výměně lampy pak již vzniká finanční náklad pouze na lampu (800 - 1000 Kč). Bohužel kvůli vysokým pořizovacím nákladům se někdy nahrazují kompaktními lampami, tedy výrazně horšími zdroji. 

Mimo kvalitní UVB poskytují halogenidové UVB výbojky také lepší složení spektra (zejména v oblasti UVA) a vyšší intenzitu světla než rtuťové výbojky. Dá se říct, že halogenidová výbojka produkuje světlo bližší slunečnímu než rtuťové výbojky. Nevýhodou je však pokrytí nízké plochy pod sebou - veškeré záření (světlo i teplo) je situováno do malého prostoru pod lamou. Rovněž prostorový topný výkon lampy není vzhledem k nízkému výkonu nikterak velký. To bývá žádoucí v menších teráriích, nicméně želví stůl tyto lampy nevytopí (zejm. při použití v želvích stolech pro exotické druhy je pak nutné volit vyšší počet výbojek nebo přídavné tepelné zdroje). 

Velkou pozornost při výběru tohoto typu výbojek věnujte minimální výšce zavěšení. Vzhledem ke konstrukci musí být lampy zavěšeny poměrně vysoko (aby byla teplota pod lampou optimální), což je překážkou pro použití v nízkých teráriích (standardní výška terária 50 cm už je hraniční pro použití 50 W výbojky). 

Kompaktní lampy

Kompaktní lampy jsou většinou určeny k instalaci rovnou do objímky. Jejich výkon bývá do 25 W a téměř nehřejí, takže je nutné vybavit terárium výhřevným osvětlením. Jsou velmi často využívány do malých terárií tam, kde nelze použít výbojky.

Výkon UVB záření, který poskytují, je značně proměnlivý od velmi slabých, až po lampy relativně použitelné. Když už se rozhodnete tento typ lampy použít, vybírejte pečlivě to nejkvalitnější z této kategorie a mějte na paměti, že tyto lampy jsou účinné pouze pokud jsou zavěšeny do 10 cm nad želvou. Relativně uspokojivý výkon poskytuje lampa Reptile 25 W UVB 200 nebo 150, ev. lampa jiného výrobce s adekvátním obsahem UVB. Cenová relace těchto lamp se pohybuje mezi 300 a 600 Kč.

Lineární trubice

Na trhu se vyskytují lineární trubice s obsahem UV typu T8 nebo T5. V rámci typu T5 rozdělujeme ještě zářivky T5-HE (high efficiency) a T5-HO (high output). Zářivky T5-HO poskytují ze všech bezkonkurenčně nejlepší výkony a jako jediné je lze v chovu želv uvažovat. Zářivky T8 se hodí především pro druhy, které nevyužívají přímé sluneční světlo, ale profitují z nízkých hladin UV záření ve stínu, v úkrytu... 

Z hlediska potřeb želv je však jejich použití v teráriu nepraktické, protože pokrývají příliš velký prostor. Želvy ale vyžadují spíš bodový zdroj tepla a UV záření (vzniká tak potřebný gradient). Z toho důvodu se zaměřujeme spíš na výbojky, eventuálně kompaktní lampy. Na druhou stranu ve venkovních sklenících, do kterých se přirozené UV záření nedostane, mohou být trubice T5-HO dobrým zdrojem (a vzhledem k velké ploše skleníku si mžeme dovolit pokrýt UV zářením vetší kousek než v teráriu).

Jak často UV lampu měnit

Bylo by hrubou chybou domnívat se, že stačí lampu vyměnit v okamžiku, kdy sama přestane svítit. Svícením se snižuje množství produkovaného UV záření, v určité chvíli se tedy stane, že lampa již nebude produkovat dostatečné množství UVB, přestože bude normálně svítit. Pokles ve výkonu bývá zpravidla nejcitelnější po prvním měsíci provozu, následně se pokles zpomalí.

Pro výbojky platí zlaté pravidlo - mění se po roce provozu. Jedná se o čistý čas při provozu 10 - 12 hodin denně. Pokud je výbojka přes léto mimo provoz (např. želva je venku), pak můžeme svítit déle a vyměnit po odsvícení 12 měsíců. Řada výbojek (zvláště halogenidových) vydrží produkovat slušné hladiny UV záření i déle, ale tento parametr může být hodně proměnlivý (i u výbojek stejné značky a stejného výkonu) a bez speciálního měřícího zařízení jej nemůžeme spolehlivě zjistit. Z toho důvodu měníme lampy vždy po roce (tato doba je garantována výrobcem). 

Kompaktní lampy jsou na tom s poklesem výkonu o něco hůře. Doporučuji u nich interval výměny zkrátit na 6 - 9 měsíců.

Porovnání výkonu

Výkon dané lampy v oblasti UV-B záření je jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality lampy. Do jisté míry nám může sloužit jako kritérium vhodnosti dané lampy pro dané zvíře. Výrobci někdy výkon UV-B (hodnota v μW/cm²) uvádějí na obalu lampy. Bohužel se však jedná o celkový výkon, který není až tak vypovídající (pro plazy nás zajímá především UV index - UVI). Dalším problémem je, že hodnoty a obalu dost často neodpovídají realitě. 

Nejpřesnější metodou pro zjištění výkonu je provést měření výkonu UV-B záření a UV indexu .UV index je číselná hodnota, který vychází z výkonu UV-B, ale klade důraz na vlnové délky, které jsou nejaktivnější při tvorbě vitamínu D. Čím vyšší tato hodnota je, tím větší má lampa schopnost podněcovat syntézu vitamínu D v kůži. Solarmetry pro zjištění těchto hodnot jsou však relativně nákladné a pro většinu teraristů nepřístupné.  

Poměrně intenzivně se UV zářením zabývají tvůrci UV Guide UK. Součástí jejich projektu je i tvorba UVI map pro konkrétní lampy, což pomáhá přesně určit výšku zavěšení těchto lamp u konkrétních druhů zvířat podle jejich zařazení do Fergusonových zón. Na konkrétní UVI mapy a další parametry lamp se můžete podívat zde

Porovnání UVB zdrojů podle výrobcem přiložených tabulek
Porovnání UVB zdrojů podle výrobcem přiložených tabulek

Jak vysoko lampu zavěsit?

Pro kompaktní lampy platí to, co jsem již zmínil. Minimální výška zavěšení nad želvou je 10 cm

U výbojek obecně to může být složitější. Zvykli jsme si lampy zavěšovat do takové výšky, ve které nám zároveň poskytují na substrátu optimální teplotu (40 °C). Obecné pravidlo pak zní, že při použití výbojky není nutné mít výhřevnou lampu - výbojka produkuje UVB záření a zároveň tvoří výhřevné místo. Tato poučka však zcela ignoruje intenzitu produkovaného UVB záření. Zejména halogenidové výbojky vykazují skutečně vysoké hodnoty UVB záření a ukazuje se, že jejich zavěšením do "optimální výšky" (tak, aby pod nimi bylo měřeno cca 40 °C) vystavujeme želvu násobně vyšším hodnotám, než je tomu v jejich přirozeném mikrohabitatu. Rozhodně lampu nezavěšujeme níže, než je minimální výška stanovená výrobcem!