Údržba terária
Úvod
Terárium nestačí pouze koupit a vhodně uzpůsobit pro chov, nýbrž je pochopitelně nutné terárium udržovat. Údržba je nezbytná nejen pro trvalé zajištění fyziologických potřeb želvy, ale zejména kvůli hygieně. Terárium je oproti přirozenému prostředí malý prostor, takže veškeré patogeny se zde mohou snadno kumulovat a zvyšuje se tedy i riziko infekce či reinfekce jedince. Úkolem chovatele je snížit toto riziko vhodnými hygienickými opatřeními.
Denní údržba
Denní údržba se sestává ze souborů jednoduchých opatření, které zpravidla nezabírají více než 10 - 15 minut. Patří zde úkony k zajištění potřeb želv a zevrubný úklid:
- Odklizení zbytků staré potravy
- Odklizení výkalů
- Vyčištění misky na vodu a doplnění čerstvé vody (i několikrát denně dle potřeby)
- Vyčištění tácu na jídlo a podání potravy
- Vlhčení substrátu (dle potřeby)
- Vizuální kontrola terária a želv
Další údržba
Další údržba se odvíjí od nastaveného způsobu chovu. Alespoň jednou týdně bychom měli prohrábnout substrát a zkontrolovat, je-li naše vlhčení dostačující. Rovněž při této příležitosti zjišťujeme, jestli se v substrátu nemnoží hmyz, neroste plíseň nebo jestli nezapáchá. pokud ano, tak substrát bez zbytečného odkladu vyměníme. U hoblin, které se rychleji "kazí" je vhodné kompletní výměnu provádět v intervalu cca 7 dní (částečně závisí na počtu želv - při nižší zátěži mohou vydržet déle).
Zapomenout nesmíte taky na občasnou kontrolu upevnění elektroinstalace. Nemáme-li v teráriu instalovaný teploměr nebo nemáme-li možnost teplotu zkontrolovat za provozu terária při denní údržbě, je vhodné se občas přesvědčit, zdali je chovná nádrž i nadále vyhřívána na vhodnou teplotu. Přeměření teploty provedeme vždy, když dojde ke změnám podmínek (přestavba v teráriu, výměna osvětlení, výrazná změna okolní teploty...).
Generální úklid
Generální úklid provádíme alespoň dvakrát ročně, podle počtu želv a způsobu chovu, typu substrátu... Celoroční chov v teráriu velkého počtu želv vyžaduje častější frekvenci, stejně tak při používání hoblin je nutné kompletně čistit častěji. Součástí je kompletní vyklizení terária, výměna substrátů (kameny lze umýt horkou vodou), umytí všech dekorací a dezinfekce terária. Pakliže želvy nebudou umístěny v teráriu bezprostředně po sanitaci (např. jsou ve venkovním výběhu), můžeme pro dezinfekci používat i chlorové dezinfekce (Savo). Pokud budou želvy v teráriu bezprostředně po sanitaci, je vhodnější používat bezchlorové dezinfekční přípravky.
Ke generálnímu úklidu přistupujeme vždy, když jsme nuceni izolovat některého jedince ze skupiny kvůli zdravotnímu problému, který by mohl být infekční povahy, a rovněž při odčervování (zamezení infekce a reinfekce z prostředí).