Terárium

26.07.2019

Úvod

Není potřeba představovat terárium, každý nějaké v životě určitě viděl. Jedná se o zařízení přímo použitelné pro chov terarijních zvířat. Terárium je možné dekorovat, a tedy může být vhodnou součástí obytných prostor (estetický doplněk).

Pozn.: obrázek níže je pouze ilustrační, nejedná se o zařízení určené pro chov želv.

Rozměry terária

Suchozemská želva bude využívat pouze plochu terária, výška pro želvu není až tak rozhodující. Za základní rozměr pro 1 - 2 malé želvy lze považovat terárium s plochou 80 x 40 cm. Menší rozměr není vhodný, protože v menších teráriích se obtížně drží teplotní gradient. Zároveň by terárium nemělo být nižší než 50 cm z důvodu pohodlné instalace osvětlení. Dlužno podotknout, že i takový rozměr vydrží maximálně několik let. Je tedy pohodlnější rovnou pořídit větší. 

Materiál

Sériově vyráběná terária na trhu jsou téměř výhradně skleněná, případně akrylová. Použití skla má celou řadu výhod - terárium bude světelné, snadno omyvatelné, odolné proti vodě a vlhkosti... Čím dál častěji se můžeme setkat s terárii vyrobenými z OSB desek, a to zejména díky ceně a možnosti vyrobit si terárium podle svých představ na míru (to lze i u skla, ale s vyššími náklady). OSB desky mají také ale některé nevýhody - horší estetika, nižší odolnost proti vodě a vlhkosti a nepropustnost světla zvenčí. 

Větrání

Dostatečné větrání je často kámen úrazu. Vzhledem ke své konstrukci bývá cirkulace vzduchu v teráriích omezená, na druhou stranu se díky tomu uvnitř drží vyšší vlhkost a teplota (velmi významné v chovu pralesních druhů). Optimálním větráním je kombinace pásu pod dvířky a většího pásu na stropě terária (ideálně aspoň 25 % plochy stropu). Ohřátý vzduch přirozeně stoupá přes stropní ventilační otvory, zatímco otvory pod dvířky se nasává vzduch z místnosti. Větrací otvory by nikdy neměly být umístěné přímo naproti sobě (průvan).

Volba osvětlení

Zavěšení osvětlovacích prvků není v teráriu problematické. Různými způsoby je lze připevnit na strop. K tomu účelu lze použít různé háčky, průchodky...)

Osvětlení však může být v teráriích problematické. Halogenidové výbojky (s předřadníkem) jsou vysoce kvalitní zdroje, ale potřebují poměrně značnou výšku. Výbojku 50 W lze instalovat do terária s minimální výškou 50 cm, a i tak se vleze poměrně těsně (nemáme rezervu). Výška pod 50 cm z těchto důvodů vylučuje použití výbojek. Řešení může přinést zavěšení lampy tím způsobem, že objímka a část lampy bude nad úrovní stropu (díra ve větrací mřížce). 

Shrnutí

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Uzavřený prostor a horší výměna vzduchu
  • Snadněji se přehřívá (nutno optimálně volit výhřevný zdroj)
  • Omezení ve výběru osvětlovacích prvků
  • Snadná instalace osvětlení
  • Trvale vyšší vlhkost a teploty
  • Esteticky nejlépe vypadající