Registrace želvy prakticky
Úvod
Regulace obchodu s ohroženými druhy již byla teoreticky probrána zde. Znalost teorie je dobrá k orientaci v problematice, ale podstatnější než teorie je však znalost praktického průběhu úkonů spojených s nákupem zvířete kategorizovaného mezi ohrožené druhy.
Zvíře z přílohy CITES EU A
Při nákupu zvířete z přílohy A v ČR musíme bezpodmínečně při koupi obdržet dva dokumenty, a sice registrační list (bílý papír) a výjimku ze zákazu obchodní činnosti (žlutý papír). Pokud je želva darována, výjimka ze zákazu obchodní činnosti není nutná. Při nákupu z jiného členského státu EU obdržíme při nákupu pouze výjimku ze zákazu z obchodní činnosti a o vydání RL si požádáme dodatečně.
Registrační list je vydán želvě krajským úřadem po jejím vylíhnutí na žádost chovatele. Jsou zde uvedeny identifikační znaky jedince (u malých želv fotografie plastronu, u větších želv čip), dále iniciály majitele a veškeré úřední záznamy (např. o aktualizaci fotografie, o doplnění čísla čipu, o specifikaci pohlaví...). Do RL (kolonka 21) se při koupi uvedou iniciály nového a stávajícího majitele (jméno, adresa), datum a podpisy obou. Nezapomeňte zkontrolovat, zdali daný RL skutečně patří ke kupovanému zvířeti.
Výjimka ze zákazu obchodní činnosti je vydávána krajským úřadem na žádost majitele, která je schvalována ve správním řízení. Významným podkladem pro povolení nebo zamítnutí žádosti je stanovisko vědeckého orgánu CITES, kterým je v Česku AOPK ČR (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR). Bez výjimky ze zákazu komerce nelze želvu nabízet k prodeji.
Do Výjimky z obchodní činnosti se nic nevepisuje. Pouze tedy zkontrolujeme platnost, a zdali dokument patří ke kupovanému jedinci.
Po koupi nám běží lhůta 30 dní, během které musíme obě písemnosti doručit na odbor životního prostředí a zemědělství příslušného krajského úřadu (dle vaší oblasti). Lze to udělat osobně (doporučuji - zodpoví případné dotazy a poskytnou informace o dalším postupu), nebo poštou. V druhém případě přiložte krátkou žádost o přepis majitele. Doporučuji výše uvedené provést bez zbytečného odkladu. S jednáním s úřadem mám dobrou zkušenost. Jsou ochotní zodpovědět případné dotazy, sami informují o dalším postupu (kdy budou vyžadovat čipování).
Zvíře z přílohy CITES EU B
U zvířat z přílohy B je situace značně jednodušší. EU obchod s jedinci této přílohy nezakazuje, takže se na tato zvířata ani nevztahuje výjimka z obchodní činnosti. Od roku 2010 se exemplář z přílohy B ani neregistruje (tedy nemá registrační list). Stále má však chovatel povinnost prokázat původ jedince. Tento požadavek pokrývá kupní (či darovací) smlouva, která jednoznačně identifikuje jedince. Mimo kupní smlouvu může chovatel vydat i prohlášení o původu jedince, praktický význam mají obě písemnosti stejný. Doklad o původu jedince je samozřejmě nutné uchovat (účtenka na termopapíru časem ztrácí čitelnost - doporučuji okopírovat).
Darovací smlouva
Darovací smlouva je pro některé způsob, kterým obchází zákon, pro druhé se jedná spíš o noční můru. Zvíře lze darovat, tedy přenechat bez úplaty (finanční i nefinanční). Je-li jedinec přenechán darem, nejedná se o obchod a není tedy potřeba výjimku ze zákazu z obchodní činnosti.
U exemplářů řazených do přílohy B prakticky není v darovací smlouvě žádný zádrhel. Darovací smlouva zde nahradí kupní smlouvu. Vzhledem k systému v této kategorii ovšem chovatelé nemají motivaci podvádět (je jedno, kterou smlouvu sepíší).
S jinou situací se ovšem setkáváme u exemplářů z přílohy A. Pokud želvu přenecháme darem, nemusíme mít výjimku z obchodní činnosti, jelikož obchodní činnost v tomto případě neprovozujeme. Toto může být motivace pro některé chovatele, protože si mohou ušetřit úřední kolečko, proces schvalování a finanční prostředky (žádost o výjimku je zpoplatněna). Potvrzení o výjimce ze zákazu obchodní činnosti ovšem slouží také jako doklad o původu (o legálním nabytí). Bude-li nový majitel časem dodatečně žádat o vydání výjimky, může se stát, že nebude žádosti vyhověno (pokud bude mít úřad nebo AOPK pochybnost o původu). Stejná situace může nastat, pokud se želva rozmnoží a majitel požádá o výjimky pro potomky.
Nezaměnitelné označení
Součástí RL i potvrzení o výjimce ze zákazu z obchodní činnosti je i nezaměnitelné onačení exempláře. Legislativa za takové označení považuje mikročip. Oba zmíněné dokumenty tedy nesou číslo čipu. U mláďat však není možné bezpečně čip implantovat, a tak legislativa připouští v těchto případech náhradní způsob nezaměnitelného označení, kterým jsou u želv fotografie plastronu. Vzhledem k tomu, že kresba plastronu se s růstem mění, musí se i fotografická evidence aktualizovat. Přesné pokyny pro aktualizaci jsou uvedeny na přední straně RL. Náhradní způsob označení je přípustný pouze do doby, kdy je možné jedince označit trvale mikročipem (od 10 cm v plastronu).