Nezaměnitelné označení exempláře
Úvod
Z článků o obchodování s ohroženými druhy a o registraci želv víme, že k želvě řazené do přílohy A (dle evropské legislativy) potřebujeme registrační list a při obchodu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti. Oba tyto dokumenty jsou vydávány ke konkrétnímu jedinci, který musí být nezaměnitelně označen.
Úprava označování v legislativě
Způsoby označování upravuje jak evropská, tak národní legislativa. Konkrétně se jedná o nařízení Komise (ES) 865/2006, které provádí nařízení Rady (ES) 338/1997. Z národní legislativy se konkrétně jedná o zákon 100/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Co říkají zákony
Nechcete-li se podrobně zabývat výčtem níže uvedených právních norem, přeskočte na sekci "Co to prakticky znamená."
Nařízení Komise (ES) 865/2006 čl. 59 odst. 5:
Výjimka podle čl. 8 odst. 3 nařízení (ES) č. 338/97, pokud jde o živé
obratlovce, je udělena pouze tehdy, jestliže žadatel příslušný výkonný
orgán ubezpečil, že byla splněna příslušná ustanovení článku 66 tohoto
nařízení.
Článek 66 odstavec 3:
Živí obratlovci, jiní než v zajetí narození a odchovaní ptáci, jsou
označováni jedinečně číslovanými nepozměnitelnými mikročipovými
transpondéry, které splňují normy ISO 11784:1996 (E) a 11785:1996 (E),
nebo, pokud je příslušný výkonný orgán ubezpečen, že tuto metodu nelze
používat vzhledem k fyzickým vlastnostem exempláře nebo druhu nebo
vzhledem k přirozenému chování, které je pro takový exemplář nebo druh
typické, označují se příslušné exempláře pomocí jedinečně číslovaných
kroužků, pásků, visaček, tetování nebo podobných prostředků, nebo musí
být identifikovatelní jakýmkoli jiným vhodným způsobem.
Článek 66 odstavec 4:
Ustanovení čl. 33 odst. 1, čl. 40 odst. 1, čl. 48
odst. 2, čl. 59 odst. 5 a čl. 65 odst. 4 se nepoužijí v případě, kdy je
příslušný výkonný orgán ubezpečen, že fyzické vlastnosti dotyčných
exemplářů v době vydání příslušného potvrzení nedovolují bezpečné
použití jakékoli značkovací metody.
Pokud tento případ nastane, vydá dotčený výkonný orgán potvrzení specifické pro transakci a zaznamená tuto skutečnost v kolonce 20 potvrzení (pozn. potvrzení = výjimka ze zákazu obch. činnosti), nebo v případě, že lze značkovací metodu bezpečně používat v pozdějším termínu, vloží tamtéž příslušnou podmínku.
Potvrzení specifická pro exemplář, potvrzení o putovní výstavě a potvrzení o osobním vlastnictví se v případě těchto exemplářů nevydávají.
Zákon 100/2004 Sb.:
§ 23c:
(1) Vlastník nebo dlouhodobý držitel exempláře je povinen označit na své náklady exemplář v souladu s nařízením v oblasti obchodování s ohroženými druhy* pro účely stanovené nařízeními v oblasti obchodování s ohroženými druhy a stejným způsobem je povinen označit i exemplář podléhající registrační povinnosti podle § 23. Pokud tento zákon dále nestanoví jinak, bude exemplář označen již v době podání žádosti o registraci. Pro účely individuální identifikace exempláře musí být jeho označení nezaměnitelné. Stejné označení nesmí být použito pro více než jeden exemplář a použitou značkou již nesmí být označen žádný jiný exemplář. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na exempláře označené podle nařízení v oblasti obchodování s ohroženými druhy mimo území České republiky.
(3) Jiný způsob značení nebo identifikace exempláře než podle odstavce 1 může příslušný výkonný orgán uznat pouze tehdy, pokud by předepsané označení podle odstavce 1 způsobilo újmu na zdraví exempláře živočišného druhu nebo pokud je neproveditelné vzhledem k fyzickým vlastnostem exempláře nebo druhu nebo vzhledem k přirozenému chování, které je pro takový exemplář nebo druh typické. Při uznávání jiného způsobu značení nebo identifikace si může příslušný výkonný orgán vyžádat vyjádření vědeckého orgánu. Je-li označení neproveditelné pouze dočasně a nemá-li exemplář žádný individuální rozlišovací znak, stanoví registrační úřad pozdější termín pro označení exempláře.
(4) Způsob označení a číslo značky zaznamená registrační úřad
na registračním listu. Pokud vlastník nebo dlouhodobý držitel exempláře
prokáže, že fyzický a zdravotní stav exempláře nedovoluje bezpečnou
aplikaci jakékoli stanovené značkovací metody v době vydání dokladu o
registraci, zaznamená registrační úřad tuto okolnost na registračním
listu anebo v případě, že lze značkovací metodu bezpečně použít v
pozdějším termínu, stanoví ji jako podmínku s uvedením termínu. Pro
exemplář, který takto nelze označit, uvede registrační úřad na dokladu o
registraci popis individuálních rozlišovacích znaků exempláře doplněný
fotografickou dokumentací, která bude nedílnou součástí příslušného
registračního listu.
(5) Způsob provádění značení, druhy a podoby značky, způsob číslování a přidělování značky a jiné způsoby značení nebo identifikace exemplářů stanoví ministerstvo prováděcím právním předpisem (vyhláška 210/2010 Sb., pozn. autora).
Vyhláška 210/2010:
§ 12 Nestanoví-li přímo použitelné předpisy Evropské unie o ochraně ohrožených druhů jinak, používají se pro nově označované exempláře ptáků v České republice nesnímatelné kroužky, na kterých je vyražen identifikační údaj sestávající z písmen CZ a pořadového čísla přiděleného ministerstvem. Při značkování jedinečně číslovanými nepozměnitelnými mikročipovými transpondéry se podle první věty nepostupuje.
* Nařízení Komise (ES) 865/2006
Co to prakticky znamená
Oba zmíněné právní dokumenty ve své podstatě říkají totéž. Jediný rozdíl je v tom, že evropská legislativa upravuje vydávání potvrzení o výjimce ze zákazu z obchodní činnosti (tzn. hovoří o označování exemplářů na těchto potvrzeních) a národní legislativa upravuje vydávání registračních listů (tzn. hovoří o označování exemplářů na RL).
Chovateli je výše zmíněnými právními dokumenty udělena povinnost exemplář nezaměnitelně označit, a to pomocí mikročipu. Číslo mikročipu je poté součástí výjimky z obch. činnosti resp. registračního listu. Není-li možné z fyzických nebo zdravotních důvodů (zejména u mláďat) mikročip bezpečně implantovat, volí se alternativní způsoby označení, a to pomocí fotografické dokumentace (u želv fotografie plastronu).
Někdy se šíří informace (naštěstí stále méně), že po chovateli nemůže čipování nikdo chtít. Takové tvrzení je na základě výše uvedeného nesmyslné. Fotografická dokumentace je pouze alternativní způsob značení volený na přechodnou dobu, než bude možné mikročip použít. Krajské úřady většinou k čipování samy vyzývají, jakmile to umožní velikost želvy.