Kupujeme želvu - krok za krokem
Úvod
A je to tady... Rozhodli jsme se, že chceme chovat suchozemskou želvu, přečetli jsme si o tom dostatek informací a náležitě doma připravili terárium. Konečně si můžeme jet pro želvu, jak ale přesně postupovat?
1. Nalezení chovatele
Prvním krokem ke koupi je nalezení někoho, kdo želvy odchovává. Vyhýbáme se zverimexům a podobným prodejnám. Prodejci zde často neví, která bije, zvířata jsou zde chována v příšerných podmínkách a bývají předražená. Stejně tak nedoporučuji želvu kupovat na terarijních burzách. Bohužel se často podobají zverimexům, jen jsou dočasné. Občas tam sice narazíte na slušného chovatele, ale je to spíš výjimka potvrzující pravidlo.
Dobrý chovatel rád zodpoví případné vaše dotazy. Někdy se vás i chovatel dotazuje na podmínky, které máte pro želvu připravené. To neberte nikterak zle, naopak je správné, že se zajímá o kvalitu podmínek u nových majitelů.
2. Jedeme si pro želvu
Po předchozí domluvě s chovatelem si k němu zajeďte pro želvu. Ne, že by nebylo možné, aby Vám chovatel želvu dovezl (např. pokud bydlíte na trase, kterou pravidelně absolvuje), nicméně u chovatele můžete v klidu prodiskutovat případné dotazy.
3. Výběr želvy
Při výběru želvy si náležitě zkontrolujte její stav. Nemusíte se bát, že by to před chovatelem vypadalo špatně. Jednak na to máte plné právo, jednak dobrý chovatel je rád, že se o želvy zajímáte. Zdravá želva je aktivní, tělní otvory (zejm. se zaměřme na nos a kloaku) jsou čisté a bez výtoku. Oči jsou otevřené, čisté (vypadají jako lesklé černé korálky).
Doporučuji se vyhnout mláďatům označeným mikročipem (takové značení je přípustné u želv s velikostí minimálně 10 cm v plastronu). V poslední době se stává prodej již čipovaných mláďat trendem, leč čipování několikaměsíčního mláděte představuje neúměrné riziko. Více o čipování zde.
4. Převzetí dokladů k želvě
Pokud kupujeme želvu z přílohy A podle evropské legislativy (tedy i nejčastěji chované druhy - želva zelenavá, žlutohnědá a vroubená), dostaneme od chovatele výjimku ze zákazu obchodní činnosti (žlutý papír) a registrační list. U obou dokumentů zkontrolujeme, že skutečně patří k dané želvě. U žlutého papíru zkontrolujeme platnost (případné omezení v kolonce 20). V RL se dále vyplní kolonka 21 - iniciály a adresy obou stran, datum a podpisy.
Pokud kupujeme želvu z přílohy EU B, obdržíme pouze kupní smlouvu.
5. Transport želvy
Transport je pro želvu stresující záležitost, takže se snažíme jí to co nejvíce usnadnit. Ideální je samozřejmě transport autem, ale nemáme-li tu možnost, můžeme zvolit i hromadnou dopravu. Pokud jedeme v období, kdy hrozí teplotní výkyv (zima nebo naopak parné léto), pořídíme si pro transport polystyrenový box. Pokud výrazné teplotní změny neočekáváme, postačí obyčejná krabice. Vystlati ji můžeme například senem, hoblinami, čerstvou trávou...
Transport se snažíme omezit na nezbytně nutnou dobu. Zbytečné zastávky (například za účelem výletu) nepřipadají v úvahu. Nutné přestávky (např. od řízení) samozřejmě udělat můžeme, během nich však želvu nenecháváme v autě (z zimě rychle prochladne, v létě se zase přehřeje).
6. Jsme doma
Doma želvu umístíme do předem připraveného chovného prostoru. V tomto prostoru nastavíme teplotní podmínky takové, na jaké byla želva zvyklá u předchozího chovatele. Ideální je si tyto podmínky zjistit ještě před nákupem a terárium v klidu nastavit a odzkoušet předem. V ideálním případě dostanete souhrn těch nejdůležitějších podmínek písemně od chovatele.
Želvy mohou být transportem dost stresované, takže mohou volit rychlý úprk do úkrytu. Toto samozřejmě respektujeme a želvu necháme v klidu.
Pakliže již doma nějakou želvu máme, dáme nově zakoupené želvy vždy do karantény.
7. Povinnosti dané zákonem
Dokumenty, které jsme s želvou obdrželi (tedy žlutý papír a registrační list) odešlete co nejdříve na krajský úřad dle oblasti, pod kterou spadáte, konkrétně na odbor životního prostředí a zemědělství. Přiloží se žádost o přeregistraci (mívají na to na stránkách formuláře, které stačí vyplnit). Úřad můžeme samozřejmě navštívit i osobně.
Pokud máme dvě a více želv, nezapomeneme o koupi nových želv napsat záznam do chovné knihy, kterou jsme povinni v takovém případě vést.
8. Udržení kontaktu s chovatelem
Chov želvy může být pro začátečníka trochu obtížný, jelikož informací je poměrně dost a uvést je do praxe je někdy pro nezkušené chovatel obtížné. Těmito začátky jsme si prošli všichni, ale nejste v tom sami. V případě jakéhokoliv dotazu se neváhejte na chovatele obrátit.