Inkubace vajec

22.08.2020

Úvod

Protože naše klimatické podmínky nedostačují pro přirozený vývoj plodu ve vejci, je nezbytným předpokladem úspěšného rozmnožení inkubace. Želvy se sice mohou při extrémně teplém létě vylíhnout i u nás, jedná se však o výjimečnou událost. V teráriu sice potřebné mikroklima může být, avšak na malém prostoru je vysoké riziko poškození vajíček dříve, než se něco vylíhne. I v tomto případě jsme tedy odkázáni na umělou inkubaci. 

Vyjmutí vajec z jamky

Jakmile samice začne jamku zahrabávat, znamená to, že již další vejce klást nebude. V tento okamžik vejce opatrně vyjmeme z hnízda a označíme. Označení používá každý jiné, všeobecně doporučené je datum snůšky a označení samice, případně křížek označující polohu vejce během inkubace (křížkem nahoru). K označení se nejlépe osvědčila obyčejná tužka. Skořápka je polopropustná, takže fixy a podobné popisovače nedoporučuji. Vejce lze samozřejmě i vyhrabat poté, co samice kompletně dokončí práci, v tomto případě ale postupujeme opatrně tak, abychom vejce nepoškodili. 

Pokud vyjímáme vejce již nějakou dobu snesená, nesmíme během vyjímání a transportu změnit jeho pozici. U čerstvě nakladených vajec případné přetočení nevadí.  

Přesun do inkubátoru

Vejce přeneseme do inkubátoru bez zbytečného odkladu. Pokud jsme snůškou překvapení a nemáme inkubátor k dispozici, umístíme vejce do pokojové teploty a inkubátor si neprodleně obstaráme (stačí vyrobit improvizovaný). Vejce nikterak neomýváme. 

Inkubovat lze v celé škále substrátů nebo i volně. Důležité je jen, aby byla vejce fixována proti pohybu. Velmi se osvědčil inkubační substrát vermikulit. Má výbornou nasákavost, přesto však není mokrý a neplesniví.

Teplota a vlhkost

Teplota a vlhkost se odvíjí od potřeb konkrétního druhu, nelze tyto hodnoty generalizovat. Některé druhy potřebují ke zdárnému vývoji v průběhu inkubace snížení teploty (diapazua). Všeobecně lze pro evropské druhy želv (T. hermanni, T. graeca, T. marginata) doporučit teploty od 26 do 32 °C. Vlhkost v průběhu inkubace vyžadují tyto druhy poměrně vysokou. U vodních inkubátorů se neřeší, u suchých se o vlhkost stará odpar z vlhkého substrátu nebo je nutné poblíž topného tělesa umístit misku s vodou.  

Evropské želvy patří k druhům, jejichž pohlaví lze ovlivnit teplotou inkubace (tzv. TSD - temperature-dependent sex determination). Zlomová teplota, kdy je poměr pohlaví 50:50, je 31,5 °C. Při teplotě 32 °C se líhne převaha samic (cca 75 %), naopak při teplotě 31 °C se líhne převaha samců (cca 90 %). Při teplotách pod 31 °C si můžeme být poměrně jistí drtivou převahou samců. (Eendebak, 2001, s. 10)

Z výše uvedeného vyplývá, že běžně doporučované teploty 30 až 31 °C jsou sice ve vhodném rozmezí, avšak nejsou ideální z pohledu poměru pohlaví. Na druhou stranu při inkubaci "na samice" se pohybujeme na hranici teplotního optima, musíme tedy disponovat inkubátorem, který je schopen udržet vyšší teplotu bez výkyvů. 

Vývoj ve vejci

V průběhu inkubace můžeme sledovat vývoj ve vejci opatrným prosvícením. S vejcem však zbytečně nemanipulujeme. Pár dní po počátku inkubace se na oplozeném vejci objeví bílý flíček, který se začne rozšiřovat postupně po celé jeho ploše. Následně můžeme při prosvícení vidět zárodečný terčík (tmavý flíček), postupně pak krevní cévy až v pozdějších fázích vejce již nepůjde prosvítit (celý objem zaujme plod). 

Doba od počátku inkubace do vylíhnutí je mezidruhově odlišná. U evropských želv to bývá od 55 do 70 dnů. Délka závisí na teplotě (při vyšších teplotách je kratší). Doba mimo uvedený rozptyl je vzácná. 

Líhnutí

Želva zprvu pomocí vaječného zubu (ostrý rohovinový trn na čelisti) vytvoří malý otvor, aby mohla dýchat. V této pozici následně nějaký čas setrvává, aby vstřebala žloutkový vak. V žádném případě želvu z vejce násilně nevytahujeme! V další fázi želva rozlomí skořápku a opustí vejce. Čerstvě vylíhlé želvy ještě pár dní ponecháme v inkubátoru na hygienicky čistém podloží (čistá miska, kuchyňské ubrousky...), aby mohly v klidu trávit žloutkový vak a trochu se jim narovnal krunýř. Předložit můžeme i něco zeleného, postupem času začnou přijímat normální potravu. 

Zdroje

Schildpadden Advies Oosterbeek - Tortoise Advice Oosterbeek [online]. Copyright ©5qY [cit. 22.08.2020]. Dostupné z: https://www.schildpaddenadvies.nl/docs/pub2.pdf