Denní osvětlení

16.08.2019

Úvod

Mimo správné teploty a UV záření je v životě každého plaza také nezbytná fotoperioda, tedy cyklické střídání dne a noci. Želvy jsou typicky denní živočichové, jejich aktivace je zfávislá na přítomnosti denního světla a jeho intenzity. Denní osvětlení bývá často podceňované, má však významný vliv na aktivitu želv.

Volba vhodného světla

Při výběru osvětlovacího tělesa máme na výběr několik možností. Vybíráme především podle zařizovaného prostoru a našich finančních možností. Umělý zdroj denního světla by se měl přibližovat kvalitou dennímu světlu. Nejde to zcela, ale každopádně by se mělo jednat o plnospektrální zdroje. 

Halogenidové výbojky

Halogenidové výbojky jsou patrně nejkvalitnější možné zdroje denního osvětlení. Bohužel jsou však kvůli pořizovacím a provozním nákladům pro běžné chovatele nepřístupné. V současné době jsou na trhu denní výbojky o výkonu 35 a 70 W určené speciálně pro terária. Dále je možné použít halogenidové výbojky, které nejsou určeny speciálně pro terária, ale jejich parametry toto použití umožňuje. Tyto výbojky jsou k dostání ve výkonu od 70 W.  Provoz výbojek je možný pouze s předřadníkem. 

Halogenidové výbojky musí během provozu odolávat vysokým teplotám a tlaku, a tak je vhodné je provozovat pouze v k tomu určeném tělese s tvrzeným sklem. Tělesa již bývají vybavena předřadníkem, takže stačí pouze zapojit do zdroje 230 V. 

Tyto výbojky mají z umělých zdrojů to nejlepší, co můžeme poskytnout (kvalitní spektrum, vysoký světelný tok...). Bohužel však také mají spoustu nevýhod, které činí tyto zdroje prakticky nepoužitelné pro běžné chovatele. Pořizovací náklad tělesa včetně výbojky přijde minimálně na 1500 Kč  a oproti ostatním zdrojům jsou provozní náklady několikanásobné (výbojka 70 W vs. 2 x denní těleso po 18 W). Výbojky poskytují optimální účinek mezi 40 a 70 cm nad substrátem, musíme tedy mít prostor pro instalaci. Vzhledem k vysokému topnému efektu je použití možné téměř výhradně v želvích stolech.

Zářivky (lineární trubice)

Lineární trubice jsou nejběžněji používanými tělesy v teráriích i akváriích. Podstatnou výhodou oproti výbojkám jsou relativně nízké pořizovací i provozní náklady, snadná dostupnost a praktičnost. Nevýhodou je pak nižší světelný tok, tedy i méně prosvítí terárium. Lineární trubice prakticky netopí, takže je smíme používat bez omezení výkonu. Používáme tedy vždy trubici největší možné velikosti, která se ještě vejde do našeho terária. 

Na trhu se vyskytují zářivky typu T5 (a tyto dále v podtypech T5-HE a T5-HO) a T8. Tělesa T8 jsou starší a méně úsporné. Zářivky T8 doporučuji provozovat výhradně s elektronickým předřadníkem. Konstrukce sice umožňuje provoz i se starším magnetickým předřadníkem, avšak tato varianta je výrazně méně úsporná a světlo zářivky viditelně "mrká" (s frekvencí 100 Hz). Elektronické předřadníky pracují s mnohonásobně vyšší frekvencí, kterou oko již není schopné zachytit, takže světlo je vnímáno jako stabilní a klidné. Zářivky typu T5 jsou již navrženy pouze k provozu s elektronickým předřadníkem.

Osvětlovací tělesa můžeme koupit již hotová, nebo si těleso zhotovit přímo na stropu terária (připevní se vhodné patice, ke kterým je vedena kabeláž z předřadníku umístěného zvenku). V každém případě, může-li na těleso dopadnout voda nebo jsou provozována ve vysoké vlhkosti (tropická terária), volíme raději komerční osvětlovací tělesa s vhodným krytím (ideálně pro použití v exteriéru). Pokud si chcete sestavit těleso z jednotlivých komponent a nejste k tomu odborně způsobilí, přenechte raději tuto práci elektrikáři. 

V teráriu používáme výhradně zářivky plnospektrální. Jedná se speciální zářivky, u kterých je dán důraz na úplnost spektra (ve vyzařovaném světle se nachází všechny vlnové délky (barvy), které se vyskytují i v přirozeném světle včetně oblasti UV-A). Používání běžných zářivek (třípásmových) není vhodné, jelikož bílé světlo je zde složeno mísením světla o vlnových délkách náležící červené, zelené a modré barvě, ostatní vlnové délky se vyskytují pouze omezeně.

Efektivitu zářivky lze zvýšit použitím reflektoru. Naopak, má-li osvětlovací těleso průhledný kryt (difuzor), je vhodné jej odstranit (snižuje efektivitu, může bránit prostupu UV-A záření). 

LED osvětlení

LED osvětlení je mnohými chovateli odsuzováno, avšak ne vždy opodstatněnými argumenty. Často se setkávám s názorem, že LED poskytují pouze úzké spektrum vlnových délek nebo že bílé LED produkují bílé světlo pomocí míchaní barev. Oba argumenty jsou dnes již pasé. 

Základní definice LED a princip vytváření bílého světla:

Pakliže Vás popis funkce LE diod nezajímá, přeskočte k závěru textu. :-)

LED je polovodičová součástka, která emituje světlo o určitém úzkém spektru vlnových délek (zpravidla s jednou dominantní vlnovou délkou). Tato funkce se pochopitelně dostaví, pokud diodou protéká elektrický proud (dioda je tedy zapojena v propustném směru). 

Z této definice sice dostáváme informaci, že LED emitují úzkospektré světlo, avšak toto se týká barevných diod. LED však není schopna sama o sobě produkovat světlo bílé barvy (její princip fungování jí to neumožňuje). Tento problém kdysi výrobci řešili aditivním mícháním barev (tedy jedna součástka se de facto sestávala z více diod, z nichž každá produkovala světlo jiné barvy. Tyto barvy se pak v pouzdře diody aditivně smíchaly a vzniklo bílé světlo). Odtud se vzal argument o míchání barev. 

V dnešní době však výrobci preferují jiný způsob, a sice použití luminoforu. Dioda produkuje záření spadající do oblasti UV (pro nás neviditelné). Toto záření pak prochází pouzdrem diody, které je pokryto luminoforem. Luminofor je látka, která se ozářením UV vybudí a sama začne produkovat světlo o vyšších vlnových délkách (produkuje bílé světlo). Tento princip "výroby" bílého světla je úplně totožný s principem zářivkových trubic. 

Praktický závěr k LED:

Kvalitní LED bílé barvy s vysokým indexem podání barvy dnes již nepoužívají aditivní mísení barev a bílé světlo vzniká na stejném principu jako v zářivkách. V současné době existují LED pásky s vysokým indexem podání barev (CRI) a rovněž již existují i LED tělesa určená pro terária. Podstatnou nevýhodou LED je však absence UV-A záření. Z těchto důvodů lze LED zdroje s vysokým CRI použít pouze jako doplňkový zdroj denního světla, jako hlavní zdroje lze používat pouze výše uvedené zdroje.