CITES na Slovensku
Úvod
Problematika zákonů týkající se ohrožených druhů a povinnosti chovatele v ČR jsou v této rubrice již poměrně podrobně popsány. Není však na škodu věnovat jeden článek právní úpravě této problematiky na Slovensku.
Úmluva CITES
Úmluva CITES byla přijata v roce 1992 ještě v době ČSR. Úmluva tedy byla Slovenskem přijata stejně tak jako v Česku. Znění Úmluvy je stejné, takže z ní plynou i stejná pravidla pro všechny členské země.
Legislativa
Slovensko je taktéž členem EU, takže i zde platí evropská legislativa. Konkrétně se jedná o nařízení Rady (ES) 338/1997, které je prováděno nařízením Komise (ES) 865/2006.
Jiná je pochopitelně národní legislativa, které taktéž ukládá i jiné povinnosti. Systémy Česka a Slovenska nesou určité podobnosti. Na Slovensku upravuje obchod s ohroženými druhy zákon 15/2005 Z.z. ve znění pozdějších předpisů.
Určené povinnosti
Povinnosti vyplývající ze slovenské legislativy jsou značně podobné s povinnostmi chovatele v Česku. Jejich plnění je však lehce odlišné. Konkrétně se jedná o tyto povinnosti:
- Umožnit orgánu státní správy provést podrobnou identifikaci exempláře
- Prokázat původ exempláře
- Vedení evidence chovu
Konkrétní způsob výše uvedených povinností se odvíjí od přílohy, do které daný exemplář náleží. Stejně tak jako v Česku, i slovenské zákony se odráží od příloh nařízení Rady (ES) 338/1997.
Exemplář z přílohy EU A
Evropská legislativa ukládá zákaz na území Společenství obchod s exempláři z přílohy A. Obchod lze uskutečnit na základě výjimky z obchodní činnosti. Stejně tak jako v Česku (a kdekoliv na území EU) tedy potřebujeme k želvě z přílohy A tento formulář.
Druhou písemností, kterou potřebujeme, je doklad o koupi. Klasicky k tomu postačí běžná kupní smlouva nebo doklad o zaplacení.
Průkaz o původu (PoP) je do jisté míry podobný českému registračnímu listu. Tento doklad k želvě při koupi obdržíme v případě, že jej želva měla vystavený (koupě od slovenského chovatele, který nechal želvě průkaz vystavit). V případě, že průkaz želva nemá (koupě od chovatele mimo Slovensko), požádá o vystavení nový majitel. O průkaz se žádá na příslušném okresním úřadě podle oblasti. V případě dalšího prodeje se průkaz předává novému majiteli společně s želvou.
PoP prokazuje původ exempláře. Pop však není vyžadován, pokud je schopen majitel původ prokázat jiným dokumentem - typicky výjimkou z obchodní činnosti (dále jsou možné souhlas o přemístění a povolení na dovoz). Tento doklad však musí být PLATNÝ - transakční výjimka ze zákazu obch. činnosti má platnost omezenou!
Příslušný okresní úřad může provést podrobnou identifikaci exempláře (na popud MŽP SR nebo z vlastní iniciativy např. při vydávání PoP). Před nabytí účinnosti zákona 310/2018 Z. z. se podrobná identifikace prováděla povinně na žádost majitele, po novelizaci se jedná pouze o kompetenci úřadu.
Exemplář z přílohy EU B
Exemplářům z přílohy B se nově nevydávají PoP. Povinnost prokázání původu exempláře plní majitel předložením písemného vyhlášení o způsobu nabytí. Toto vyhlášení sepisují při koupi obě zúčastněné strany (stávající a budoucí majitel). Při dalším prodeji je toto vyhlášení předáno s želvou dalšímu majiteli, původní majitel však musí uchovávat jeho kopii po dobu 10 let.
Druhová karta
Poslední povinností, o které ještě nebyla řeč, je vedení druhové karty. Tato povinnost je uložena majitelům exemplářů z přílohy A i B. Jedná se o tiskopis, jenž má majitel ke každému chovanému druhu doma. V případě nového záznamu do DK se kopie DK (nebo její části se změnou) zasílá na MŽP SR (lze na email druhovakarta@enviro.gov.sk). Od 1. 1. 2021 budou změny zasílány na Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky, vedecký orgán. DK se uchovává po dobu 10 let od posledního záznamu (i v případě, že majitel již exemplář nevlastní).
Změny v záznamech v DK vedených k exemplářům z přílohy EU A se musí zaslat do 30 dnů.
Změny v záznamech v DK vedených k exemplářům z přílohy EU B se musí zaslat do 14 dnů.