Chovná kniha

07.08.2019

Úvod

O povinnosti vedení chovné knihy jsem se již zmínil v článku obchod s ohroženými druhy. Tato povinnost je ukládána chovateli ze zákona 100/2004 Sb. (zákon o obchodování s ohroženými druhy).

Co říká zákon

Nezajímají-li Vás konkrétní paragrafy, přeskočte na kapitolu Shrnutí.

Povinnost vedení záznamu o chovu upravuje § 24, odstavec 2, 7 a 9 zákona 100/2004 Sb.:

§ 24 (2) Každý, kdo nabývá pro obchodní účely, veřejně vystavuje pro obchodní účely, využívá pro obchodní zisk a prodej, drží za účelem prodeje, nabízí k prodeji, prodává nebo přepravuje či přemisťuje za účelem prodeje exemplář, výrobek z kytovců, výrobek z tuleně nebo regulovanou kožešinu podle tohoto zákona, je povinen o tom vést písemné záznamy a umožnit inspekci jejich kontrolu podle § 30. Náležitosti těchto záznamů a způsob jejich vedení stanoví ministerstvo prováděcím právním předpisem

§ 24 (7) Kdo chová exemplář uvedený v příloze A nebo B k nařízení Rady (ES) č. 338/972, je povinen vést záznamy o jeho chovu a umožňovat jejich kontrolu podle § 30

§ 24 (9) Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem seznam druhů, exemplářů nebo jiných jedinců, výrobků z kytovců, výrobků z tuleňů a regulovaných kožešin, u kterých se nebudou vyžadovat povinnosti podle odstavců 2 a 4 až 7. Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem náležitosti dokladů o původu exemplářů, jiných jedinců, výrobků či kožešin podle odstavce 3, vzor potvrzené kopie dokladu CITES a způsob jejího potvrzování podle odstavce 5, náležitosti a formát záznamů podle odstavce 7, způsob jejich vedení, dobu povinného uchovávání a způsob, jakým se do záznamů provádějí zápisy o provedených kontrolách

Prováděcí právní předpis

Prováděcím právním předpisem k zákonu 100/2004 Sb. je vyhláška 210/2010 Sb. V souvislosti s chovnou knihou nás v této vyhlášce zajímají zejména § 15 a § 17.

§ 15 (1) Záznamy podle § 24 odst. 2 zákona (dále jen "záznamy o obchodu") a záznamy podle § 24 odst. 7 zákona (dále jen "záznamy o chovu") se vedou v samostatné knize s očíslovanými stranami. Jednotlivé záznamy v knize jsou označeny pořadovými čísly počínaje číslem "1". Je-li kniha zaplněna, založí se nová kniha a na první straně se uvede, že jde o pokračování knihy č. X, kde X je pořadové číslo předchozí knihy, a jednotlivé záznamy pokračují pod navazujícími pořadovými čísly.

§ 15 (2) Pokud chovatel exemplářů s exempláři obchoduje, vedou se záznamy o obchodu i záznamy o chovu ve společné knize.

§ 15 (3) Záznamy o obchodu a záznamy o chovu obsahují zejména:
a) pořadové číslo záznamu,
b) datum záznamu,
c) vědecký a český název druhu,
d) popis exempláře, popřípadě exemplářů, kterým se rozumí zejména pohlaví, datum narození, pokud je známo, způsob označení a číslo značky, charakteristické individuální znaky nebo číslo fotografie přiložené k záznamu, nebo číslo registračního listu,
e) datum získání nebo narození exempláře,
f) informaci o tom, odkud exemplář pochází, zejména jméno a adresu nebo název, popřípadě obchodní firmu a sídlo dodavatele, anebo se, v případě vlastního odchovu, uvede "vlastní odchov" a stručná identifikace rodičů, jako jsou pořadová čísla vlastních záznamů pro matku a otce, lze-li matku a otce stanovit,
g) datum převodu exempláře jinému držiteli nebo datum úhynu exempláře, popřípadě ztráty; v případě převodu vlastnictví k exempláři se uvede jméno a adresa nebo název, popřípadě obchodní firma a sídlo odběratele exempláře a
h) další poznámky a dodatečné záznamy, jako jsou specifikace a čísla příslušných dokladů CITES, registračního listu a dalších relevantních dokladů k exempláři, jejichž originály nebo kopie se přikládají k záznamu, datum a typ pozdějšího záznamu o exempláři nebo záznam kontrolního orgánu o provedené kontrole s uvedením data provedení kontroly.

§ 15 (4) Skutečnosti, které nejsou při provádění prvního záznamu zřejmé, jako je pohlaví exempláře, mohou být doplněny dodatečně a datum dodatečného záznamu se vyznačí v položce "další poznámky".

§ 15 (5) Pokud se začíná s vedením záznamů o obchodu nebo záznamů o chovu, uvedou se do knihy podle odstavce 1 nejdříve záznamy o všech exemplářích, na které se vztahuje povinnost vedení záznamů a které má povinná osoba v držení.

§ 17 (2) Seznam druhů, exemplářů nebo jiných jedinců, u kterých se nevyžaduje povinnost vedení písemných záznamů o chovu, je uveden v příloze č. 10 k této vyhlášce.

Příloha 10 vyhl. 210/2010 Sb.: Povinnosti vedení písemných záznamů o chovu živých exemplářů podle § 24 odst. 7 zákona se nevyžadují, pokud jde o:
a) druhy vyjmenované v příloze č. 9 písm. b), c), e) až j) k této vyhlášce,
b) exempláře v chovech chovatelů, kteří chovají maximálně 1 exemplář od určitého druhu
.

Shrnutí

Na základě výše zmíněných právních dokumentů je každý chovatel, který chová dva a více jedinců z příloh A nebo B povinen vést chovnou knihu. Vyhláška 210/2010 Sb. dále vyjmenovává konkrétní skupiny a druhy zvířat, pro které se chovná kniha vést nemusí (byť spadají do příloh A nebo B). Tato chovná kniha je vedena samostatně (nelze vést elektronicky) s očíslovanými stranami a musí obsahovat veškeré náležitosti 3. odstavce § 15 vyhlášky (vizte výše). Není přesně určen vzor, jak by měla taková kniha vypadat, chovatel má tedy v tomto směru určitou volnost. Chovnou knihu lze rovněž zakoupit, pak pouze vyplňujeme kolonky.

Kde se dovím více

  • Zákon 100/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů
  • Vyhláška 210/2010 Sb. (prováděcí vyhláška k zákonu 100/2004 Sb.)
  • Ministerstvo životního prostředí
  • Odbor životního prostředí a zemědělství krajských úřadů

Vzor

Odkazy