10 zásad chovu želv

04.09.2019

Úvod

Rozhodl jsem se pro větší přehlednost sepsat deset nepodstatnějších bodů v chovu želv. Všechny informace tohoto článku mají na stránkách své místo a jsou popsány mnohem detailněji. Shrnutí na jednom místě je však nápomocné. 

1. Informace

Vždy se před koupí jakéhokoli zvířete nejprve seznámím s nároky chovu a racionálně zvažuji, jestli jsem schopen chov zabezpečit.

Tato zásada může znít jako klišé, ale zkušenosti mě přesvědčily o opaku. Bohužel stále existují lidé, kteří si koupí zvíře bez dostatečných znalostí. V lepším případě informace dohánějí po koupi, v horším zvíře přežívá v nevhodných podmínkách. Je poměrně smutné, že se to děje i v době, kdy máme informace na dosah několika kliknutí. 

Informace přijímejte z dobrých zdrojů. Mnoho chovatelů má dnes již kvalitní webové stránky se spoustou informací. Dobrým zdrojem mohou být i diskuzní chovatelské skupiny na sociálních sítích, kde se můžete rovněž i ptát na věci, které vás zrovna zajímají. Tištěné literatury v češtině je bohužel málo a je již značně zastaralá. Přesto však jsou určité publikace, ve kterých lze alespoň základní informace nalézt. Zcela nevhodným zdrojem jsou bohužel prodavači ve zverimexech, kteří často dané problematice nerozumí (a to ani v základním měřítku). 

2. Finance

Chov želv je sám o sobě nákladný, s tím musíme počítat. Výdaje nečítají jen pořizovací náklady na želvu, započítat musíme i pořizovací náklady na potřeby (chovný prostor, elektroinstalace...). Provozní náklady mohou být také vysoké, zvlášť provozování výkonných UV výbojek a tepelných těles se ve vyúčtování za elektřinu může projevit. Počítat bychom ale měli i určitou rezervu, kdyby se objevil neočekávaný výdaj (veterinář, UV lampa přestane předčasně fungovat...).

3. Osvětlení

Želvě poskytuji vhodnou kombinaci osvětlení - denní (plnospektrální), výhřevné a UVB. Světelné zdroje pořizuji v nejlepší možné kvalitě, kterou mi dovolí chovný prostor. Finanční stránka je druhořadá a v žádném případě se nevyplatí na osvětlení šetřit.

Stejně jako výběr osvětlovacích prvků je klíčové i jejich umístění. Denní osvětlení se umístí tak, aby prosvětlilo celý prostor. Výhřev je situován do vlhké části terária a směřuje do jednoho bodu, kde teplota dosahuje cca 40 °C. UVB lampa se instaluje co nejblíže výhřevné (pokud se nejedná o výbojku, která působí i jako výhřevný zdroj) a v účinné vzdálenosti od želvy (u kompaktů 10 - 15 cm nad substrát).

4. Substráty

Želva je se substráty v kontaktu 24 hodin denně, proto je výběr správné kombinace substrátů klíčovým parametrem. Substrát musí co nejlépe zajišťovat potřebné podmínky pro konkrétní druh želvy. 

5. Krmení a voda

Želvu krmím zásadně zdravě v souladu s potřebami konkrétního druhu želv. Ryze býložravé druhy krmím pouze zeleným krmením, ovoce a další doplňky si smím dovolit pouze střídmě a spíš sezónně. Masitá strava u ryzích býložravců nepřipadá v úvahu. 

Nepoužívám přípravky s vysokými obsahy vitamínu (kapky Kombisol AD3 apod.) a dbám na dostatečný přísun vápníku (sépiová kost, krmný vápenec...).

Želva má nepřetržitý přístup k plytké misce s čistou vodou. Miska je tak velká, aby se do ní želva pohodlně vlezla. Hloubka je volena tak, aby se želva nemohla utopit.

6. Hygiena chovu

Pečlivě dodržuji hygienická opatření v chovu. Denně odklízím zbytky potravy, výkaly. Miska s vodou se čistí podle potřeby, minimálně však jednou denně. Jednou za čas provedu generální úklid terária včetně výměny substrátu. 

7. Želvy nesnáší změny a manipulaci

Jakékoliv změny (a to i přechod z nevhodných podmínek na vhodné) v chovných podmínkách se provádějí postupně. V období prováděných změn jsme obezřetní a sledujeme chování želvy.

Stejně tak jako změny i manipulace želvy stresují. Pokud to není nezbytné, tak s želvou nemanipulujeme. Když to nutné je, redukujeme manipulaci na nejnutnější minimum. Vždy se snažíme najít cestu nejnižšího odporu.

S manipulací souvisí i pořizování želv dětem. Želva není autíčko, takže nenecháme dítě, aby s želvou manipulovalo bez dozoru. Chov je vždy na zodpovědnosti dospělé osoby, přestože je již dítě starší a rozumné. 

8. Na želvy nejde aplikovat tabulková hodnota

Nikde se nedočteme, kolik má želva v daném věku vážit a měřit (resp. snahy jsou, ale nejde to univerzálně použít). Nikde nenajdeme, kolik stupňů má být v říjnu pod výhřevnou lampou. Nikde nenajdeme, kolik přesně gramů pekingského zelí smí želva sníst... Bylo by to snazší, ale bohužel to tak nefunguje. Řadu věcí se člověk musí naučit až v chovatelské praxi. 

9. Záznamy

Ve vlastním zájmu si vedu pravidelné záznamy v chovu. Základem je pravidelné zaznamenávání hmotnosti želv. Ve větších chovech je vhodné vedení detailnějších záznamů (kdy bylo čištěno terárium, kdy byla naposledy měněna UV lampa...).

10. Zákony

Před chovem se seznámím s platnou legislativou, která se chovu týká, a náležitě ji dodržuji.